Općinski načelnik Samir Kmanejaković održao je sastanak sa članovima Udruženja poslodavaca Općine Živinice, direktorima javnih ustanova i predstavnicima JU Zavod za zapošljavanje Tuzlanskog kantona–Biro Živinice, kao i svim ostalim relevantnim subjektima povodom programa sufinansiranja zapošljavanja Federalnog zavoda za zapošljavanje koji će biti otvoreni krajem mjeseca februara.

Federalni zavod za zapošljavanje u saradnji sa kantonalnim službama za zapošljavanje nastoji programima sufinansiranja zapošljavanja osigurati aktivnu politiku zapošljavanja u cilju smanjenja stope nezaposlenosti, te kroz poticanje samozapošljavanja, naročito mladih ljudi osigurati unapređenje njihovih znanja i vještina radi brže integracije na tržištu rada.

Općina Živinice je prošle godine kao organ uprave na inicijativu Općinskog načelnika putem programa Federalnog zavoda za zapošljavanje zaposlila dvanaest mladih ljudi iz porodica poginulih boraca i šehida.

“Danas smo pozvali članove Savjetaa za lokalni ekonomski razvoj i Savjet poslodavaca Općinskog načelnika, kao i direktore javnih ustanova, a tema je prije svega bila program iz fondova Federacije koji se pojavljuju svake godine, a na kojima učešće sa teritorije Općine Živinice često izostane u potpunosti. Iz tog razloga sam htio na vrijeme, jer će uskoro biti raspisani konkursi fondova za zapošljavanje različitih kategorija društva. Dakle, djeca poginulih boraca i šehida će imati također i ove godine program na koji će se moći prijaviti bilo koji poslodavac iz Općine Živinice, kao i cijele teritorije Federacije BiH. Prošle godine kada smo imali takav jedan program samo se Općina Živinice prijavila kao organ uprave i mi smo primili dvanaestoro djece iz porodice šehida i poginulih boraca. Ono što je zaista po meni bilo neprihvatljivo da se nijedan poslodavac iz Živinica nije prijavio. Iz tog razloga sam sad htio pozvati prije raspisivanaja navedenih konkursa, da porazgovaramo o toj temi. Fondovi će sufinansirati i penzijsko i invalidsko, kao i dio primanja za djecu koja su na birou. “ rekao je načelnik Općine Živinice Samir Kamenjaković.
Osim pomenutog programa sufinansiranja zapošljavanja, sutra će na stranici Federalnog zavoda za zapošljavanje biti objavljen i Javni poziv za učešće u Programu sufinansiranja samozapošljavanja Start up 2018.
Po riječima načelnika Samira Kamenjakovića startupovi su vrata u poslovni svijet i na osnovu istih mladi ljudi se mogu potpomoći da pokrenu svoju vlastitu poduzetničku djelatnost.

”Startupovi su zaista nešto što je prepoznatljivo u svijetu, gdje jednostavno možemo pomoći mlade ljude da odu u poduzetništvo i iz tog razloga poslodavci imaju jako važnu ulogu, prije svega mentorsku, a druga stvar je da mogu biti klijenti mladim poduzetnicima koji se odluče za startupove. Ono treće zbog čega sam želio razgovarati sa našim poslodavcima jeste široki program koji poziva da sve ljude sa biroa možemo zapošljavati kroz ovakve programe. Dakle, ovdje se samo radi o volji poslodavaca i ja sam ih ovom prilikom zaista zamolio da učestvuju o ovome, imali smo jedan kvalitetan, konstruktivan sastanak na kome su ljudi prihvatili takve ideje da pomognemo mladim ljudima i da sa biroa što više ljudi zaposlimo. Iz tog razloga želim se još jednom zahvaliti svim ljudima koji su došli, ono što je ovdje najvažnije jeste da želimo obavijestiti naše poslodavce da će sljedeći mjesec biti raspisan ovakav vid konkursa na koji se mogu prijavljivati. Ono što hoću kazati da to ne košta nijedan privredni subjekt. Evo, prošle godine prijavili smo Općinu na projekat zapošljavanja i samozapošljavanja djece šehida i poginulih boraca i to je zaista se pokazalo jako učinkovitim i kvalitetnim. Time smanjujemo mogućnost povećanja ljudi na birou i time dajemo poruku mladim ljudima da mislimo o njima i da želimo da ostaju u državi Bosni i Hercegovini. Prošle godine kada je raspisivan poziv u fondu je ostao dio sredstava, nije bilo dovoljno prijavljenih ljudi, iz tog razloga apelujem i molim da se privredni subjekti prijave na ovakve konkurse, jer dobivaju zaista kvalitetne, mlade ljude koji dobro obavljaju svoj posao. Vjerujte mi, u ovoj godinu dana na projektu gdje sam se ja prijavio, naša djeca su odradila i odrađujeu još uvijek vrhunski svoj posao za koji su zaduženi. “, dodao je načelnik Samir Kamenjaković.
Na sastanaku je pored svega navedenog razgovarano i o privredi, privrednom stanju, te je napravljen jedan presjek, analiza privrednog stanja u Živinicama, nakon čega su dati prijedlozi šta se zajednički može napraviti u cilju poboljšanja cjelokupnog stanja.