Prijem kod gradonačelnika Samira Kamenjakovića u povodu obilježavanja Dana mladih

Gradonačelnik Samir Kamenjaković je u povodu obilježavanja 12. augusta, Međunarodnog dana mladih, upriličio prijem za mlade osobe sa područja Grada Živinice.

Bila je to prilika da sa Gradonačelnikom Živinica mladi razgovaraju o svojim aktivnostima, ali i prilika za otvoren razgovor o stvarnim potrebama i problemima sa kojima se kao mlade osobe svakodnevno suočavaju.

Međunarodni dan mladih je ujedno dan kada se slave postignuća mladih u svijetu te se ohrabruje njihovo sudjelovanje u društvu ali i prilika da se baš na ovaj dan pošalje poruka svim relevantnim organima da su mladi ljudi resurs i da žele promjene kako bi mogli pokazati svoje potencijale.

Poslije formalnog dijela navedenog prijema uslijedilo je druženje uz kafu na kojem su mladi kroz mnogobrojne ideje, sugestije i pitanja upućena Gradonačelniku pokazali da ih zanima i da žele raditi i učestvovati u stvaranju bolje realnosti za mlade ljude u Gradu Živinice.

“U povodu obilježavanja 12. augusta, Međunarodnog dana mladih, željeli smo se sastati sa mladim ljudima i na taj način isti obilježiti u Gradu Živinice. Kroz ovaj susret smo željeli vidjeti stav mladih ljudi prije svega o radu naše Uprave, te kakva je to politika kao i način djelovanja društvene zajednice prema mladim ljudima. Uzimajući u obzir njihove stavove i ono što bi oni željeli promijeniti u našoj lokalnoj zajednici mi ćemo u pravom pravcu usmjeriti doradu Strategije mladih. Naime, prema Federalnom zakonu svaki grad je dužan izraditi Strategiju mladih, a naš Grad je to prošle godine i ispunio. Sa mladima smo dogovorili da timski sljedeću reviziju Strategije mladih uradimo u januaru 2020. godine, gdje ćemo napraviti simpozij za mlade u cilju revidiranja Strategije mladih sa idejama izmjena mladih Grada Živinica. Na mladima je najjači fokus u Gradu Živinice, kroz Start up projekte, zatim formiranje Savjeta mladih Gradonačelnika, do projekata obezbjeđivanja zdravstvenog osiguranja za studente koji zbog starosne dobi izgube isto, te mnoge druge prakse koje smo uveli u cilju poboljšanja situacije za naše mlade. Naš trud i urađeno na tom putu je krunisao prijem Grada Živinica u UNESCO-vu Globalnu mrežu gradova koji ulažu u obrazovanje svojih stanovnika. Cilj nam je da radimo po definiciji Svjetske banke o inkluziji, koja kaže da inkluzija ne podrazumijeva samo izvlačenje ljudi iz siromaštva, već i njihovo uključivanje u društveni i kulturni život. Ovim druženjem sa mladima smo napravili jednu kvalitetnu analizu, gdje smo donijeli određene zaključke o onome što se u narednom periodu mora ispuniti kako bi se život mladih ljudi poboljšao. Mi moramo kao zajednica obezbijediti određene uslove kako bi se mladi bolje osjećali. To ne podrazumijeva samo zapošljavanje i taj ekonomski faktor, već i politički i društveni faktor, a svi mi smo odogovorni prema mladima. Složili smo se da svi mi zajedničkim naporima možemo učiniti da Grad Živinice postane povoljan ambijent za mlade ljude.”, rekao je gradonačelnik Samir Kamenjaković.

“Ovom prilikom prije svega želim da čestitam “Dan mladih” svima koji se tako osjećaju. O položaju mladih u Živinicama ne možemo reći ni da smo zadovoljni, a niti nezadovoljni. Mi kroz Udruženje mladih se trudimo da svojim aktivizmo izmodeliramo bolju sredinu za nas, a podrška gradonačelnika Samira Kamenjakovića nam olakšava taj put.”, rekao je predsjednik Udruženja mladih Ernad Glavinić.