Potpisani ugovori za realizaciju pet novih društveno korisnih projekata u Općini Živinice

Načelnik Samir Kamenjaković i Fondacija Mozaik su, u zgradi Općine Živinice, sa mladim ljudima iz Općine Živinice potpisali ugovore za realizaciju 5 društveno korisnih projekata za našu lokalnu zajednicu.

S ciljem unapređenja života u našoj kolaknoj zajednici pet grupa mladih ljudi iskoristilo je priliku, koju im nudi Općina Živinice u saradnji sa Fondacijom Mozaik, da razviju svoje ideje u društveno inovativni projekat.

Društveno korisni projekti, koji su se razvili na ideji mladih ljudi iz Općine Živinice, su:
-Prva pmoć za život;
-Zabavni park “Meraje”;
-Omladinski kutak;
-Rekonstrukcija postojećeg sportskog poligona kod stare Osnovne škole u Gračanici; -Uređenje igrališta “Ciljuge”.

Ukupna novčana vrijednost navedenih projekata je 11.250 KM, od kojih 6.750 KM finansira Općina Živinice, dok 4.500 KM finansira Fondacija mozaik.

Za mikrobiznise je izdvojeno 4000 KM, s tim da Općina Živinice finansira 2000 KM i Fondacija Mozaik 2000 KM.

Općina Živinice i Fondacija Mozaik već sedmu godinu u nizu kroz uspješnu saradnju kreiraju, kako zajednicu koja će svima biti od koristi, tako i dobru ekonomiju u našoj lokalnoj zajednici.

Mladi iz Živinica žele da urade dobre stvari za svoju zajednicu, a zahvaljujući ovoj podršci otvorena im je mogućnost da uspješno realizuju svoje inovativne ideje sa premisom korisnih za društvo.

“Naša lokalna zajednica podržave sve ideje mladih ljudi, jer vjerujemo da je investicija u mlade ljude najbolje što možemo uraditi za naše društvo. S tim u vezi sa Fondacijom Mozaik već 7 godina uspješno sarađujemo, a uspješna saradnja je pravi razlog da svake godine potpišemo novi ugovor za naše mlade ljude. Potpisali smo ugovore za realizaciju pet ideja kojima mladi ljudi žele promijeniti okolinu i odnos okoline prema lokalnoj zajednici. Dakle, kroz ovaj ciklus pet ideja je podržano od nas, kao lokalne zajednice, i Fondacije Mozaika. Općina Živinice ima veliki potencijal kada su u pitanju mladi ljudi i njihove ideje, a naravno i mogućnosti da se one realizuju. Saradnja sa Fondacijom Mozaik je jedan od načina kojim smo našim mladim ljudima otvorili mogućnost realizacije njihove ideje. Svaki problem ima svoje rješenje. Međutim, potrebno je detektovati probleme, kako bi pristupili njegovom rješavanju. Fondacija Mozaik je stavila fokus na rješavanje onih problema čijim će rješavanjem društvo imati korist. S obzirom da su manjeg finansijskog obima, ukoliko bi i mnogo veliki problem etapno rješavali, isti bi mogli i riješiti. Zadovoljstvo mi je potpisati ugovore sa mladim ljudima, koji su uočili problem, te svojim aktivizmom nastoje poboljšati situaciju u svojim sredinama”, rekao je načelnik Samir Kamenjaković.