Potpisani Ugovori za dodjelu plastenika

Načelnik Samir Kamenjaković je, u prostorijama Općine Živinice, sa MUSLIM AID-om Sarajevo i krajnjim korisnicima potpisao Ugovore za dodjelu dvadeset plastenika. Radi se o sufinansiranju projekta “Ekonomsko osnaživanje socijalno i materijalno ugroženih osoba i mladih osoba kroz proizvodnju povrća u plastenicima”.

Kroz navedeni projekat je za 20 socijalno ugroženih porodica obezbijeđeno 20 plastenika površine 100 metara kvadratnih sa sistemom za navodnjavanje i sadnicama.

Vrijednost projekta je 2.485 KM po jednom Startup paketu za dvadeset porodica, od čega Općina Živinice finansira 40%, MUSLIM AID 40% i odabrana porodica 20% novčanih sredstava potrebnih za nabavku plastenika.

S obzirom da građani imaju sumnje u rad komisija, u radu Komisije pri izboru krajnjih korisnika za dodjelu plastenika prisustvovala je i Komsija za borbu protiv korupcije u Općini Živinice. Također, krajnjim korisnicima su održana dva predavanja o načinu plasteničke proizvodnje kako bi se osigurala što uspješnija implementacija proizvodnje.

Primarni cilj ovog projekta je smanjenje siromaštva i pomoć ekonomskom oporavku u Općini Živinice pomaganjem siromašnih seoskih porodica u uspostavi održivog poljoprivrednog poduzetništva. Dakle, ovo je samo jedan od projekata kroz koji se nastoji povećati poljoprivredna proizvodnja, a i istovremeno da se ekonomski osnaže socijalno i materijalno ugrožene porodice.

“Posebno su mi važna ulaganja u razvoj ruralnog dijela naše lokalne zajednice, a potpisanjem ugovora za dodjelu dvadeset plastenika našim građanima nastavljamo sa razvojem tog dijela. Općina Živinice je sa MUSLIM AID-om, početkom tekuće godine, potpisala ugovor za implementaciju projekta “Ekonomsko osnaživanje socijalno i materijalno ugroženih osoba i mladih osoba kroz proizvodnju povrća u plastenicima”, a čiju realizaciju uspješno počinjemo sa dodjelom dvadeset plastenika našim građanima. Dodatni garant uspjehu ovog projekta je i stručna edukacija naših građana koji su dobili ove plastenike. U saradnji sa KARITASOM u budućnosti ćemo, vjerovatno, obezbijediti još dvadeset plastenika za naše građane. Realizacija tog projekta očekujemo krajem tekuće godine. Kako bi osigurali transparentan i objektivan izbor korisnika kojima će biti dodjeljeni plastenici pozvali smo Antikorupcionu komisiju Općine Živinice, koja je pratila rad naše komisije za dodjelu plastenika. Nadam se da će domaćinstva, koja dobiju plastenike, doprinjeti plasteničkoj proizvodnji, te da će to biti dugoročna proizvodnja. Našim građanima nastojimo osigurati situaciju u kojoj će im se njihov trud i njihov rad isplatiti, kako bi im omogućili registraciju poljoprivrednih obrta. Dakle, cilj nam je da svi ljudi koji rade imaju prijavljene djelatnosti, a to bi im u budućnosti obezbijedilo penziju.
Kompatibilno sa ovakvim projektima je i realizacija projekta kroz koji ćemo osigurati sistem navodnjavanja, te obezbijediti mogućnost da negdje oko 350 domaćinstava ima mogućnost da uđe u nove poljoprivredne programe preko plasteničkih do drugih poljoprivrednih asortimana. Hladnjača AM-Đogić je još jedna prednost Živinica u razvoju poljoprivredne proizvodnje, a samim time i razvoj ruralnog dijela naše lokalne zajednice. Radimo na tome da poboljšamo status naših građana. Nadam se da će Općina Živinice u budućnosti biti izuzetno bogat kraj”, rekao je načelnik Samir Kamenjaković.