Potpisani ugovori sa deset novih i mladih poduzetnika u Općini Živinice

Općinski načelnik Samir Kamenjaković danas je u prostorijama Općine Živinice potpisao ugovore sa deset mladih ljudi, novih poduzetnika, koji su ostvarili pravo na podršku u projektu “Program razvoja poduzetništva i podrška osnivanja preduzeća (Start-up)” na području Općine Živinice.

Start Up program na području Općine Živinice se uspješno realizuje već tri godine. Navedeni program pruža mogućnost mladim ljudima da svoju ideju realizuju i transformišu u uspješan biznis.

Program podrške (Start-Up) je jedan od načina na koji načelnik Općine Živinice Samir Kamenjaković nastoji razviti poduzetništvo i samozapošljavanje mladih u našoj Općini. Pored novčane podrške svi učesnici ostvaruju pravo korištenja opremljenog kancelarijskog prostora u Poslovnom inkubatoru Općine Živinice u trajanju od 12 mjeseci. Dakle, mini poslovni inkubator se nalazi u zgradi Općine Živinice s ciljem da se mladim poduzetnicima pruži servis svih zaposlenih u istoj, od Općinskog načelnika do svih uposlenih. Kroz mentorstvo Općine Živinice mladima se pruža podrška, koja je pored finansijske neophodna za uspjeh mladih poduzetnika.

Prema riječima načelnika Samira Kamenjakovića Start-up program je prilika, pozitivan primjer jedne dobre prakse kojom se daje šansa mladim ljudima. Dakle, cilj je pružiti priliku mladim ljudima.

“Dakle, uspjeli smo podići dvije generacije Start-upera koji već zapošljavaju nove uposlenike. Napravili smo proizvod koji je brendiran u Općini Živinice. Razvoj poduzetništva predstavlja jedinu mogućnost razvoja Općine Živinice i države BiH.”, istakao je načelnik Samir Kamenjaković te dodao da su upravo ti mladi ljudi nada za ostanak svim drugima u Bosni i Hercegovini, i da je to ono najvažnije.

Ovogodišnje biznis ideje korisnika koji su ostvarili podršku Strat Up programa su raznovrsne, a to su: apoteka, prodaja rezervnih dijelova za građevinsku mehanizaciju, IT sektor, salon za masažu i hidžamu, ortopedska radnja, pečenjara, cvjećara, uvoz i prodaja motornih vozila, kozmetički studio, kao i slastičarna.

“Znajući u kakvom se stanju nalazi Općina Živinice od samog početka promovišem ideju Start-up programa za mlade i mini inkubator. Danas sa zadovoljstvom mogu kazati da smo uspjeli kad je u pitanju Program podrške Start-upa, kao i realizacija mini poslovnog inkubatora. U periodu iza nas pokrenuli smo desetine biznisa putem Start-up projekta. Dočekali smo i treću generaciju Strat-upera. Definicija poduzetništvo u suštini znači poduzeti nešto, a mi smo u Živinicama poduzeli to nešto. Za mene je ovo najdraži projekat jer se radi o projektu budućnosti, projektu za mlade ljude. Radimo na poboljšanju budućnosti za mlade ljude pružajući im razlog da ostaju u Bosni i Hercegovini. Oni svoju ideju mogu iskreirati kroz biznis i poduzetništvo, te time dati nadu generacijama koje dolaze da treba ostati i raditi u svojoj domovini. Kroz ovaj primjer mi iz Općine Živinice dajemo nadu svima onima koji žele ostati. I ove godine smo obezbijedili 100.000,00 KM za sve biznis ideje mladih ljude koji su ostvarili pravo na podrsku kroz program Start-up. Insistirali smo na transparentnosti, kao i da ne smije biti nikakvih uticaja pri odabiru tih ideja. Željeli smo svim tim mladim ljudima pružiti priliku da uspiju u biznisu. Ovo će ujedno biti i prilika, da za pet godina, ovakavim pristupom radu prvi put napravimo tehnološki park. U okviru tehnološkog parka mi moramo insistirati da putem Univerziteta napravimo i prvi Istraživački centar u kome ćemo imati inovativnu politiku biznisa, gdje ćemo kroz inovaciju uticati na tržište. Na taj način jedino možemo opstati. Napominjem, da država Bosna i Hercegovina trenutno nema niti jedan Istraživački centar. Ovi mladi ljudi i ova mlada pamet ima priliku da uz mentorstvo stručnjaka napravi prvi tehnološki park u Živinicama”, rekao je načelnik Samir Kamenjaković.