Održan radni sastanak sa predsjednikom Komisije za borbu protiv korupcije u Općini Živinice

Općinski načelnik Samir Kamenjaković održao je zajednički sastanak sa predsjednikom Komisije za borbu protiv korupcije u Općini Živinice, Samedom Muminohodžićem i članovima Komisije za provođenje postupka dodjele stipendija učenicima i studentima u Općini Živinice za školsku 2018/2019. godinu.

Cilj sastanka je nova procedura koju je načelnik Samir Kamenjaković, u saradnji sa predsjednikom Komsije za borbu protiv korupcije u Općini Živinice, Samedom Muminohodžićem, uveo u organ uprave Općine Živinice, a radi se o proaktivnoj transparentnosti u radu organa Općine Živinice, koja ima za cilj prevenciju i sprečavanje korupcije u realizaciji projekata u Općini Živinice.

Prema riječima načelnika Kamenjakovića trenutno najviše sumnje građani imaju u rad gore navedene Komisije za dodjelu stipendija, te za dodjelu plastenika po nedavno raspisanom javnom konkursu koji je u toku.

“Mi smo se odlučili na proaktivnu transparentnost koja podrazumijeva prvi korak antikoruptivnog djelovanja. Mi smo analizirali sve sugestije naših građana, uključujući razgovore sa građanima u jutarnjim satima i reakcije građana na društvenim mrežama, i kroz tu analizu utvrdili smo da dva projekta koja sprovodimo, a to je stipendiranje učenika i studenata i dodjela plastenika, nešto što među građanima izaziva sumnju da li će se transparento provesti. Iz tog razloga sam ja pozvao predstavnika antikorupcione komisije, da uzme aktivno učešće prilikom odabira stipendija za učenike i studente, te prilikom odabira jednog projekta gdje imamo dodjelu plastenika. Mi zaista želimo pokazati da je uprava Općine Živinice u potpunosti otvorena svim građanima. Ovom prilikom pozivam sve građane, ukoliko imaju bilo kakvu sugestiju, prijedlog, sumnju, da dođu u kabinet načelnika ili predstavniku antikorupcione komisije da to prijave da mi reagujemo. Mi stalno, svakim danom moramo slati jasne poruke građanima, da želimo biti transparentni, antikoruptivni, i da je to opredjeljenje naše lokalne zajednice. Ovaj iskorak koji smo danas napravili je poruka i drugim lokalnim zajednicama kako trebaju sprečavati koruptivne radnje. Iz tog razloga, predstavnik antikoruptivne komisije će imati aktivno učešće u superviziji dakle i kontroli, svakog odabira u stipendiji i svakog odabira kod plastenika. Nećemo stati na ovome, idemo dalje. Želimo dakle otkloniti sve sumnje gdje imamo mogućnost koruptivnog djelovanja. Jako je puno, jako je širok dijapazon djelovanja u našoj lokalnoj zajednici, i ja se zaista radujem što smo napravili dobru saradnju sa predstavnikom antikoruptivne komisije, i želimo ovo unapređivati u budućnosti. Biće još projekata koje ćemo zajednički raditi, ovo je samo prvi korak i novi način djelovanja u Općini Živinice.”, istakao je načelnik Općine Živinice Samir Kamenjković.

“Komisija za borbu protiv korupcije Općinskog vijeća Živinice, ima jako dobru saradnju sa Općinom Živinice, a posebno sa načelnikom Samirom Kamenjakovićem. Nakon niza dogovora i aktivnosti vezanih oko proaktivne transparentnosti projekata vezanih za Općinu Živinice, Načelnik je dao jedan prijedlog da ja kao predstavnik antikorupcione komisije, budem direktno uključen u rad Komisije za odabir i dodjelu stipendija za učenike i studente. Ja sam to sa zadovoljstvom prihvatio. Evo vidjeli smo na današnjem sastanku da smo mi dogovorili našu saradnju i sada ćemo razraditi naš pravac i smjer djelovanja, gdje je osnovni cilj predočavanje bilo kakvih koruptivnih radnji što se tiče ovog projekta dodjele stipendija.”, rekao je predsjednik komisije za borbu protiv korupcije Općinskog vijeća Živinice Samed Muminhodzić.