Općinski načelnik Samir Kamenjaković danas (06.05.2019. godine) raspisao je Javni poziv za učešće u Programu podrške razvoju biznisa marginaliziranih grupa žena u Općini Živinice.

Općina Živinice je svečanim potpisivanjem Ugovora o dodjeli sredstava sa USAID – PPMG projektom, u martu mjesecu tekuće godine, osigurala novčani fond u ukupnom iznosu od 100.000,00 KM.

Novčana podrška namijenjena je za podsticanje poduzetničke inicijative kod ženskih osoba i sufinansiranju pokretanja biznisa, a kroz finansiranje troškova registracije biznisa, troškova nabavke sredstava za rad, obrtnih sredstava, te naknada za doprinose.

Visina bespovratnih sredstava po biznis planu može iznositi minimalno 5.000,00 KM a maksimalno do 10.000,00 KM.

Javni poziv objavljen je danas 06.05.2019. godine i ostaje otvoren 30 dana od dana objavljivanja, a u slučaju nedovoljnog broja pristiglih prijava, isti će biti produžen za dodatnih 30 dana. Prijave je potrebno dostaviti najkasnije do 04.06.2019. godine do 16:00 sati.

Tekst Javnog poziva kao i sve potrebne obrasce za prijavu svi zainteresirani mogu preuzeti na linku ispod.

Samozapošljavanje marginaliziranih grupa žena putem Programa podrške razvoju biznisa marginaliziranih grupa žena jedna je od značajnijih mjera za postizanje ovog cilja.

Sufinansiranjem troškova pokretanja i razvoja vlastitog biznisa, Općina Živinice će nastojati ostvariti osnovni cilj javnog poziva a to je da probudi preduzetnički duh među marginaliziranim grupama žena; motivira početnice i kreativne pojedince s inovativnim i provedivim poslovnim idejama; te da ženama omogući obuku o procesu stvaranja novih poslovnih i stvarno pokretanje vlastitog posla.

Nezaposlenost je strukturalni problem, ne samo rezultat recesije i ekonomske krize u kojoj se nalazi Europa. Stoga je potrebno raditi na uspostavljanju institucionalnog okvira za omogućavanje zapošljavanja marginaliziranih grupa žena, počevši od lokalnih nivoa, poboljšavanjem ili uspostavljanjem mehanizama podrške (samo)zapošljavanju, te ugradnjom učinkovitog modela u razvojnu strategiju.

Za sve ženske osobe sa područja Općine Živinice, koje budu zainteresovane za učešće u ovom programu, biti će organizovan informativni sastanak u prostorijama organa uprave Općine Živinice, prilikom čega će prisutnima detaljnije biti pojašnjeni uslovi Javnog poziva i načina apliciranja i popunjavanja aplikacionog obrasca. Tačan termin održavanja ovog informativnog sastanka će biti definisan naknadno, a najkasnije sedam dana od dana objavljivanja Javnog poziva, te će biti objavljen putem lokalnih sredstava informisanja.

Organizaciju ovog programa vodi Općina Živinice na temelju ciljeva iz strateških dokumenata Općine Živinice. Ovim programom su definirane pojedinosti u smislu uslova za učešće na Javnom pozivu, te načina za odabir prihvatljivih poslovnih ideja, kao i sklapanje ugovora za one koji odluče krenuti s realizacijom dostavljenog poslovnog plana.

Na temelju brojnih projekata koje su međunarodne organizacije pomagale u mnogim zemljama svijeta došlo se do zaključaka da žene mogu biti pokretačka snaga oporavka jedne regije, i smanjenja siromaštva, žene igraju ključnu ulogu u održavanju poljoprivrednih poslova koji donose prihode za prehranjivanje porodica, da ženski rad u kući i na farmi je društveno nepriznat rad, i kreativna snaga žene ostaje nevidljiva, te da žene i dalje imaju vrlo mali udio u vlasništvu porodične imovine i ekonomski su ovisne o muškarcima.

Imajući u vidu sve navedeno, onda je za razvoj lokalne zajednice vrlo važno da žene imaju pristup resursima, servisima, znanju i tehnologijama, i da mogu biti uključene u procese donošenja odluka.

Shodno tome, i Općina Živinice je u svojim strateškim dokumentima prepoznala značaj pružanja podrške razvoju poduzetničkog duha, definisanjem strateškog cilja:
„Povećana zaposlenost u privredi, poljoprivredi i uslužnim djelatnostima“.

“Ove godine u Općini Živinice ćemo imati dva programa za start up projekte. Danas smo pokrenuli program za podršku razvoju biznisa marginaliziranih grupa žena u Općini Živinice. Ovaj put želimo dati dodatni input ciljanoj grupi žena da se pojave u biznisu. Mi smo u našem Centru za biznis pripremili program za podršku svim ženama koje budu željele pokrenuti vlastiti biznis i ta podrška neće biti samo ovu godinu kada je objavljen konkurs nego će trajati tri godine, odnosno sve dok one u potpunosti ne budu stasale u prave biznismene. Dakle, ovaj put smo obezbjedili sto hiljada kovertibilnih maraka za podršku ženama. Ovim projektima želimo dati jasnu poruku da smo kao administracija dali obje ruke, i ženama i muškarcima u našoj Općini, ravnopravno da se bore, stiču nova znanja, da kroz poduzetništvo stvore nove vrijednosti, te da budu izvozno orjentirani i konkurentni na tržištu. Od srca im želim da uspiju u ovom projektu.”, istakao je ovom prilikom načelnik Samir Kamenjaković.