Grad Živinice dobio prvi koncertni klavir

Gradonačelnik Samir Kamenjaković je na Velikoj sceni Bosanskog kulturnog centra Živinice izvršio predaju koncertnog klavira direktoru BKC-a Elmiru Krivaliću. Naime, ovom primopredajom Grad Živinice je po prvi put u svojoj historiji dobio koncertni klavir.

Kako Grad Živinice do sada nije imao ovakav vrhunski koncertni klavir, ovaj vrijedan poklon predstavlja značajan iskorak na području klasične muzike, jer omogućava organizaciju cijelog spektra različitih muzičkih manifestacija, od takmičenja mladih pijanista, do koncerata.

Riječ je o vrlo značajnom instrumentu koji će unaprijediti djelatnost kulture i umjetnosti u Gradu Živinice, a na radost brojne publike, umjetnika, ali i onih koji to žele postati.

Gradonačelnik Samir Kamenjaković je kao generalni pokrovitelj svih kulturnih manifestacija uveo praksu podrške kulturi sa ciljem afirmacije iste u našem društvu, a nabavkom koncertnog klavira iz budžetskih sredstava ta praksa se nastavlja.

S obzirom da je Grad Živinice po prvi put dobio koncertni klavir, ovo je historijski događaj za sve one koji vole klasičnu muziku. Koncertni klavir je smješten u Bosankom kulturnom centru Živinice, te će time biti višestruko koristan, jer će na njemu svirati i učiti generacije. Uspješno održavanje bogatih koncertnih i muzičkih aktivnost u budućnosti je ono što će ovim poklonom biti omogućeno BKC-u.

Radi se o koncertnom klaviru marke Weber W.175 koji spada u srednje modele po veličini Grand klavira.

Direktor BKC-a Živinice Elmir Krivalić, ovom prilikom se zahvalio gradonačelniku Živinica, prije svega na pokroviteljstvu kulturnih manifestacija u gradu, a naročito na ovom vrijednom poklonu kojeg su dugo godina čekali mnogi.

Prema riječima direktora Krivalića BKC Živinice će sa ovim muzičkim instrumentom svoja vrata otvoriti i mnogim klasičnim koncertima kojih je falilo. Već na početku nove sezone, očekuje nas dva izuzetno značajna koncerta, u planu je Međunarodni festival dječije pjesme, radionice klavira, Noć poezije, i još mnogo toga zanimljivog.

“Sretan sam zbog toga što smo po prvi put dobili koncertni klavir u Gradu Živinice. Koncertni klavir je zaista jedan vrijedan umjetnički poklon kako BKC-u, tako i Gradu Živinice. Smatram da klavir treba biti u BKC-u, s obzirom da je BKC Živinice nacionalni kulturni centar. Na ovaj način mi iz Živinica šaljemo pozitivne poruke. Koncert koji je održan prije par dana u Gradu Živinice pokazao je da klasična muzika ima zaista mjesta u Živinicama. Mislim da će vremenom mnogi ljudi shvatiti i prihvatiti promjene koje se dešavaju oko svih nas, te da će nadograđivati sve ovo što sada pokušavamo promijeniti. U BKC-u se u zadnje tri godine dešavaju zaista velike i krupne stvari na polju kulture, stoga će koncertni klavir samo dodatno obogatiti njihov program, ali i dati novi pečat Gradu Živinice. Ovom prilikom čestitam svima koji djeluju u BKC-u na ogromnom trudu koji su uložili u to da naš Grad ima zavidna kulturna dešavanja.”, rekao je gradonačelnik Samir Kamenjaković.

“Želim iskoristiti ovu priliku da izrazim jednu veliku zahvalnost našem gradonačelniku Samiru Kamenjakoviću, koji je ne samo shvatio već i podupire kulturu i umjetnost. S obzirom da je generalni pokrovitelj svih manifestacija u našem Gradu možemo kazati da je dao veliki doprinos razvoju umjetnosti i kulture. Na našu veliku radost po prvi put u historiji našeg Grada imamo koncertni klavir, a za sve umjetnike, kao i za našu cijenjenu publiku, te građanstvo danas je blagdan. Danas mi se javilo mnogo ljudi ne samo iz Živinica, nego iz Tuzle, Sarajeva koji čestitaju na ovom velikom iskoraku za sve nas, svi oni žele da dođu ovdje, da sviraju i da zajedno s nama budu dio jedne velike umjetničke porodice. Mi sada zahvaljujući ovom poklonu u budućnosti možemo planirati niz koncerata, a koncertom Monike Tadić ćemo otvoriti iduću pozorišnu sezone, te time ujedno krenuti s održavanjem mnogih klasičnih koncerata. Koncertini klavir nije namjenjen samo za muzičku umjetnost, već i za teatarsku kao i sve druge vidove umjetnosti. Ovim poklonom od Gradske uprave Živinice načinjen je jedan vleiki iskorak u oblasti kulture i umjetnosti na području Grada Živinice.”, rekao je direktor BKC-a Elmir Krivalić.

Profesorica klavira Monika Tadić je istakla da je ovo velika radost za sve one koji vole klasičnu muziku, te je ovom prilikom zahvalila gradonačelniku Samiru Kamenjakoviću koji je omogućio nabavku koncertnog klavira. Međutim oduševljenje i zahvalnost nisu krili ni ostali umjetnici koji su prisustvovali primopredaji koncertnog klavira.