Gradonačelnik Samir Kamenjaković danas je u radnu posjetu primio ambasadora SAD-a NJ. E. Erica Nelsona. Navedenoj posjeti Gradu Živinice prisustvovali su i direkotrica Misije USAID-a u BiH gđa Nancy J. Eslick, te direktor Programa podrške marginaliziranim grupama Jasmin Bešić.

Povod posjete je implementacija Programa podrške marginaliziranim grupama u Gradu Živinice, a čija je realizacija omogućena kroz saradnju Grada Živinice sa Američkom vladom.
Susret je upriličen u prostorijama Doma kulture u Šerićima.

Gradonačelnik Kamenjaković je poželio dobrodošlicu ambasadoru SAD Nelsonu, nakon čega su prisutne zvanice obišle prostorije koje koristi grupa žena “Žene za tradiciju”, koje izrađuju odjevne predmete inspirisane tradicionalnim nošnjama naroda Bosne i Hercegovine.

Zatim je održan sastanak sa korisnicama Preduzetničkog fonda za žene sa područja Grada Živinice, a koje su tokom sastanka održale kratku prezentaciju proizvoda, koji će se proizvoditi i prodavati u novoosnovanim obrtima i firmama. Također, gradonačelnik Kamenjaković je kroz razgovor sa ambasadorom SAD-a Nelsonom istakao sve ono što je naša lokalna zajednica uradila za poboljšanje kvaliteta života građana, a kompatibilno je navedenom Programu.

Ambasador Nelson je na sastanku istakao zadovoljstvo što američka Vlada može sarađivati sa gradsjkom upravom i da zajednički mogu pomoći građanima naše lokalne zajednice. Naročito je istako da je jako hrabar korak da neko pokrene vlastiti biznis i da je zaista važno da žene budu uzor mlađim djevojkama, da ih ohrabre da sutra i one pokrenu vlastiti biznis.

Kako kaže gradonačelnik Kamenjaković kroz Strategiju razvoja turizma u fokusu je razvoj ruralnog turizma što je kompatibilno biznisima koje su pokrenule korisnice Preduzetničkog fonda za žene, te se s tim u vezi uradilo mapiranje alpinističkih i biciklističkih staza koje idu prema ruralnom dijelu sa određeni historijskim artefaktima.

Svrha projekta Programa podrške marginaliziranim grupama i jedinica lokalne samouprave kojeg Grad Živinice realizuje u saradnji sa USAID-om je kreiranje boljeg okruženja za samozapošljavanje marginaliziranih grupa žena, otvaranje i razvoj biznisa kroz formiranje i podršku Fonda za žensko poduzetništvo. Kreiranjem Fonda između Općine Živinice i USAID/PPMG kao partnera nastoje se stvoriti prilike za održivi razvoj preduzetništva marginaliziranih grupa žena, kroz poticanje na samozapošljavanje, te njihovo veće i lakše uključivanje u poduzetništvo i kreiranje novih radnih mjesta. Vrijednost projekta je 100.000,00 KM, a finansira se zajedničkim sredstvima USAID – 50% i Grad Živinice – 50%.

“Kroz implementaciju Programa podrške marginaliziranim grupama mi nastavljamo sa izvršenjem Strategije razvoja turizma Grada Živinice. Start up projekti se u Gradu Živinice realizuje već tri godine. S obzirom da kroz saradnju sa USAID-om podržavamo marginalizirane grupe društva, sa posebnim fokusom na ruralni dio naše lokalne zajednice, smatramo da je taj Program jako važan za naše građane. Prema planu turističkog razvoja Grada Živinice fokusirali smo se na ruralni dio kao turistički potencijal. Razvojem ruralnog turizma mi ćemo povećati vrijednost rada i proizvoda koje proizvode naši start-uperi u ovom projektu. Nadam se da ćemo prilikom otvaranja sljedećih Start Up biznisa, a to je planirano u ovom mjesecu, imati onih koji će kroz svoj biznis u fokus staviti ruralni razvoj turizma. Dakle, cilj nam je razviti Agroturizam. Ovo je jako dobar projekat, jer ga pored gradske podrške podržava i Američka vlada. To nam otvara nove mogućnosti finansiranja na planu razvoja ruralnog turizma, ali i razvoja naše kompletne lokalne zajednice. U ovom prjektu Grad Živinice je učestvovao sa 50% sredstava, a naši ostali projekti su u poptunosti finansirani iz Budžeta Grada Živinice.”, rekao je Gradonačelnik Samir Kamenjaković.

Prema riječima Sanele Čičkušić mnogi rado kupuju njihove rukotvorine, a posebno oni koji žive van Bosne i Hercegovine, jer na taj način jedan dio domovine nose sa sobom u svijet.

“USAID-a je zapravo pokrenuo jedan Fond za podršku marginaliziranim ženama u kojem se iznalaze sredstva 50 % USAID, a preostalih 50% iz lokalnih zajednica. Do danas smo imali priliku raditi u 18 lokalnih zajednica, a Živinice su jedna od tih zajednica. Kroz naš dosadašnji rad smo podržali 160 start biznisa u Bosni i Hercegovini, dok je u Živinicama ove prilike bilo njih devet. Radi se o različitim biznisima, sa naglaskom na razvoj ruralnog turizma. Naime, Grad Živinice radi na razvoju tog sektora tako da su i biznisi kompatibilni sa generalnim planom razvoja Grada. USAID na ovaj način želi ne samo podržati žene u smislu finansijske pomoći, već im dati podršku u razvoju njihovog biznisa. Osnovni cilj je pružiti ženi šansu da ojača sebe kao ženu, jer na ovim područjima žene nisu ohrabrene da pokreću biznise.”, rekao je direktor Programa Jasmin Bešić.

Obavještenje o javnoj nabavci za Projekat “Nabavka 25 visoko gravidnih junica” – za potrebe Grada Živinice.

Obavještenje o nabavci - Nabavka 25 visoko gravidnih junica - sažetak

Obavještenje o dodjeli ugovora za Projekat “Asfaltiranje puteva, platoa i poligona u mjesnim zajednicama”- za potrebe Grada Živinice.

Sazetak 430-1-3-109-5-137_19

Obavještenje o dodjeli ugovora za Projekat “Stambeno zbrinjavanje Roma na području Grada Živinice”.

Sazetak 430-1-3-111-5-138_19