Gradonačelnik Grada Živinice Samir Kamenjaković danas je u svom kabinetu potpisao ugovore o dodjeli grant sredstava za 14 korisnica Programa podrške mariginaliziranih grupa žena.

Tripartitne ugovore o dodjeli granta sa gradonačelnikom Samirom Kamenjakovićem potpisao je direktor USAID-ovog Programa podrške mariginaliziranih grupa žena Jasmin Bešić i 14 korisnica grantova sa područja Grada Živinica.

Kroz Program podrške marginaliziranim grupama žena koji Grad Živinice provodi u saradnji sa USAID-om osigurana su sredstva u iznosu 100.000 KM za pružanje podrške u pokretanju i razvoju biznisa žena iz marginaliziranih grupa u Gradu Živinice.

Grant predstavlja podršku kroz bespovratna sredstva koja su odobrena korisnicama, s tim da je dio sredstava osigurao Grad Živinice, a drugu USAID, u jednakom odnosu ukupnog iznosa od 100.000,00 KM.

Biznisi će biti pokrenuti u oblasti ugostiteljstva, tradicionalnog starog zanata, poljoprivrede, uslužnih djelatnosti i proizvodnje eko povrća, a poduzetnicama će biti pružena finansijska i mentorska podrška u pokretanju i održavanju biznisa.

Grad Živinice je jedna od devet odabranih lokalnih zajednica u BiH sa kojima je USAID potpisao ugovor za učešće u Programu podrške mariginaliziranih grupa žena. Kreiranjem Fonda između Grada Živinice i USAID/PPMG kao partnera nastoje se stvoriti prilike za održivi razvoj preduzetništva marginaliziranih grupa žena, kroz poticanje na samozapošljavanje, te njihovo veće i lakše uključivanje u poduzetništvo i kreiranje novih radnih mjesta.

Riječ je o podršci u razvoju biznisa za žene s invaliditetom, majke osoba s invaliditetom, žene iz ruralnih područja, žrtve nasilja te nezaposlene mlade žene.

Godinu dana korisnicama granta pružit će se podrška ne samo kroz grantove već i na svaki drugi način koji doprinosi boljem i efikasnijem poduzetništvu žena. Od stručnih saradnika kako Gradske Uprave Živinice tako i USAID-a korisnice imaju mogućnost da dobiju podršku u svim onim radnjama koje je potrebno poduzeti kako bi njihov program i ponuda trajala na tržištu.

Biznise koji i dalje rastu, značajno povećanje kućnog budžeta i otvaranje novih radnih mjesta rezultat je Start up programa koji se realizuju na području Grada Živinice. Naime pored navedenog Programa čija je premisa osnaživanje status žene u društvu na području Grada Živinice već tri godine se uspješno realizuje i Program razvoja poduzetništva i podrška osnivanja preduzeća.
Prema rijčima Gradonačelnika cilj je imati mladog čovjeka koji je realizovao svoju ideju, i svojim znanjem i umijećem odlučio da promijeni svijet.

“Želim da napomenem da mi već tri godine u Gradu Živinice realizujemo projekat Start-up, a kroz saradnju sa USAID-om željeli smo proširiti ovaj projekat na mariginalizirane grupe stanovništva. Dakle, kroz navedeni projekat stavili smo fokus na žensku populaciju iz Živinica koje imaju ideje samodoržive na tržištu. U programu podrške mariginaliziranih grupa žena Grad Živinice je učestvovao sa pedeset hiljada maraka, a željeli smo za ljude koji imaju neki hobi i ideje naći način da ga pretvore u biznis. Mi smo prije dvije godine napravili reformu Uprave gdje smo otvorili Centar za biznis u kojem dozvolu za obrt izdajemo u roku od dva sata što olakšava cijeli proces registracije. Težili smo formiranju jednog takvog ciklusa u kojem ćemo u nizu pomagati našim građanima u samoodrživosti i nezavisnosti. Posebno me raduje prijava velikog broja žena sa veoma dobrim idejama. Pored ovih projekata mi smo, kako bi dodatno edukovali naše sugrađanke, u saradnji sa AMICA EDUCOM organizovali edukativne radionice kako bi podstakli naše sugrađanke na liderstvo u biznisu. Ženama, prije svega, želimo vratiti pozitivizam iz kojeg će rasti inovativne ideje samoodržive na tržištu izvozno orijentirane. Nastojimo da Strategija razvoja turizma Grada Živinice bude kompatibilna ovim idejama, da kroz Agrotirizam razvijemo mogućnost novih ideja i investicija koje bi bile potencijalne mogućnostima da se u Živinicama poveća broj obrta. U Strategiji razvoja Grada Živinice u fokus smo stavili ženu lidera, a nizom projekata koje smo realizovali u tom pravcu smo ispoštovali zadano. Današnje potpisivanje ugovora sa korisnicama Programa podrške mariginaliziranim grupama žena je jaka poruka svim ženama koje žele da svoj svakodnevni posao pretvore u biznis.”, rekao je gradonačelnik Samir Kamenjaković.

Jasmin Bešić direktor USAID-ovog Programa podrške mariginaliziranih grupa žena istakao je da navedeni program stavlja naglasak na socijalnu podršku ženama, nije isključivo orijentiran ka biznisima, al kroz podršku pokretanja i razvoja biznisa žena mariginaliziranih grupa se prvobitni cilj i ostvaruje. Ovom prilikom direktor Bešić je čestitao gradonačelniku Kamenjakoviću na članstvu u UNESCO Globalnoj mreži gradova koji ulažu u obrazovanje svojih stanovnika sa nadom da je učešće u USAID-ovom programu doprinjelu dobijanju istog.

“Ja već četiri godine djelujem u sekciji “Žene za tradiciju” koja djeluje pri Kulturno umjetničkom društvu “Modrački mornari”. Žene, članice ove sekcije, su u zadnjih nekoliko godine uspjele kreirati brend koji djeluje kao amanet. Naš brend je nastao tehnikama izrade starih zanata. S ovim projektom želimo svoj brend legalizirati, kako bi proširile zastupljenost na tržištu.”, rekla je članica sekcije “Žene za tradiciju” Sanela Čičkušić.