Gradonačelnik Samir Kamenjaković boravio je u službenoj posjeti Vladi Republike Srpske gdje se sastao sa v.d. direktorom republičkog sekretarijata za raseljena lica i migracije Draganom Šrtbcem. Tema razgovara bila je realizacija projekata za povratnike srpske nacionalnosti u Gradu Živinice.

Na radnom sastanku po prvi put je dogovorena zajednička saradnja Grada Živinice I Vlade Republike Srpske na realizaci određenih infrastrukturnih projekata na području Grada Živinice, a u cilju održivog povratka Srba Gradu Živinice.

Naime, na području Grada Živinice u protekle dvije godine aktivno se radi na realizaciji projekata održivog povratka.

Na sastanku je razgovarano o projektima koji su do sada realizovani na prostoru Grada Živinice, te o mogućnosti da se zajendički realizuju novi projekti koji će doprinijeti povratku građana srpske nacionalnosti u naselju Brnjica, u Gradu Živinice.

U cilju stambenog zbrinjavanja raseljenih lica sa područja Grada Živinice, i procesa povratka stanovništa u Grad Živinice, Gradonačelnik Kamenjaković je, u saradnji sa Federalnim ministarstvom raseljenih osoba i izbjeglica u protekle dvije godine pokrenuo implementaciju Projekata izgradnje kuća po principu “ključ u ruke”, u naselju Brnjica za čije je prijeratno stanovništvo osigurana obnova 20 stambenih jedinica, te uradio sve projekte koji su potrebni za izgradnju infrastrukture  u ovom naselju.

Izgradnjom infrastrukture i stambenih objekata za povratak u isti je konačni cilj kojim Grad Živinice  nastoji ostvariti održiv povratak na području Grada Živinice.

Načelnik Kamenjaković je istakao da poštivanje Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma podrazumijeva trilaterarni put, odnosno da moramo imati uključene ljude iz Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegovine i lokalne zajednice, a sve to pod pokroviteljstvom države Bosne i Hercegovine.

“Mi smo prije dvije godine održali jedan incijalni sastanak kako bi nakon toliko godine u Gradu Živinice napravili održiv povratak. Poštivanje Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma podrazumijeva trilaterarni put, moramo imati uključene ljude iz Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegovine i lokalne zajednice, naravno pod pokroviteljstvom države Bosne i Hercegovine. To je jedini način i jedini put da se ispuni Aneks 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma. Smatram, da Grad Živinice, Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica i sekretarijat za raseljena lica i migracije RS-a trebaju zajedničkim snagama raditi na povratku raseljenih lica. Kada govorimo o povratku u naselje Brnjica lokalna zajednica je imala obavezu da realizuje određene infrastrukturne projekte, koje smo u potpunosti završili. Posjetu vladi RS-a smo iskoristili  da po prvi put dogovorimo zajedničku relaizaciju projekata za povratak raseljenih osoba u Gradu Živinice. Mi, kao lokalna zajednica, opredjeljenja smo da ispoštujemo sve naše obaveze kroz Aneks 7, a koji je potpisala država Bosna i Hercegovina. Smatram, da je ovo pozitivan primjer koji treba pobuditi sve ljude, sve institucije, kao i sve one u politici. Dakle, ovo je jasan iskorak i način kako možemo pomoći našim domaćinima i našim domaćinstvima. Zaista smo napravili kvalitetan iskorak početkom obnove kuća za povratnike srpske nacionalnosti. Grad Živinice želi riješiti status raseljenih lica, koji su izbjegli u toku rata, i putem projekta u vrijednosti 12 miliona konvertibilnih maraka kojim ćemo urbanizovati smještaj izgradnjom tri zgrade koje će imati negdje oko 120 stambenih jedinica. Ovdje mora biti dvosmjeran put kako bi na ovaj način pomogli ljudima koji žele da se vrate na svoja imanja u Živinicama i u Federaciji BiH. Ovo je jedini način da se napravi jedan kvalitetan održiv povratak. Žao mi je što se održiv povratak, kada je u pitanju Grad Živinice, područje Brnjice, dešava nakon 25 godina, ali ako imamo dobru volju, nikad nije kasno da pomognemo našim ljudima.“ rekao je gradonačelnik Živinica Samir Kamenjaković.

Navedenom sastanaku prisutvovali su i predstavnici povratnika navedenog naselja.

Prema riječima predstavnika povratnike srpske nacionalnosti mnogo im znači povratak u mjesto gdje su rođeni i gdje su živjeli, i što je nakon toliko godina konačno došao red na povratak i obnovu njihovih kuća.

Povodom nastupajućeg Ramazanskog Bajrama Gradonačelnik Samir Kamenjaković uputio je čestitku sljedećeg sadržaja:

„U povodu nastupajućeg Ramazanskog Bajrama, svim muslimanima u Gradu Živinice, Bosni i Hercegovini i našoj dijaspori, u ime mojih saradnika i u moje lično ime, upućujem najiskrenije čestitke.

Želim da nastupajuće mubarek dane Bajrama provedete u miru i radosti u krugu svojih najbližih.

Bajram Šerif Mubarek Olsun!“

Gradonačelnik
dr.sc. Samir Kamenjaković