Povodom 9. maja, koji se obilježava kao Dan pobjede nad fašizmom i kao Dan Evrope, Općinski načelnik Samir Kamenjaković je zajedno sa predsjedavajućim Općinskog vijeća Nailom Jusićem, predstavnicima Udruženja antifašista i boraca NORA-a 1941-1945 i OOR-a 1992-1995 Živinice, Udruženja “Josip Broz Tito” Živinice, kao i predstavnicima UG boračkih organizacija OOR-a Živinice, položio cvijeće na Partizanskom spomen obilježju na Karauli.

To je bila prilika da se oda počast svim žrtvama koji su svojom borbom i zalaganjem za pravedno, otvoreno i slobodno društvo omogućili slobodu koju danas uživamo i koju moramo i danas u kontinuitetu braniti i čuvati od anticivilizacijskih mišljenja i djelovanja.

Svečano obilježavanje počealo je polaganjem cvijeća na spomen obilježju I intoniranjem himne Bosne I Hercegovine, nakon čega su se predstavnici Općine i Udruženja prigodnim govorom obrattili prisutnim.

Stvaranjem otvorenog, liberalnog društva koje poštuje razlike, i poticanjem mladih ljudi da se obrazuju i djeluju u skladu sa takvim civilizacijskim vrijednostima, Općinski načelnik Samir Kamenjaković smatra da ćemo u potpunosti uspjeti eliminisati recidive prošlosti i recidive fašizma.

“Dan pobjede nad fašizmom, 9. maj, je jedan od najvažnijih datuma borbe protiv fašizma u cijelom svijetu, Evropi, pa tako i u našoj državi Bosni i Hercegovini. To su datumi koji se nikad ne smiju zaboraviti, datumi koji trebaju ukazivati na najveću pošast zemaljske kugle, a to je bio fašizam. Mi u našoj državi imamo određenih recidiva koji su u karakteru i karakteristici moguće pojave fašizma. Mi nemamo donešen zakon o fašističkim obilježjima, fašističkim organizacijama, imamo segregaciju u obrazovanju, raseljena lica nisu u potpunosti vraćena u mjesta iz kojih su raseljena, i to su zaista elementi koji mogu dovesti uvijek do ponovnog recidivnog djelovanja protiv fašizma. Iz tog razloga smo dužni da se svi uključimo i da na svoj način damo doprinos u borbi protiv fašizma. Borba protiv fašizma, podrazumijeva borbu za stvaranje liberalnog društva. Svi ljudi koji žele liberalnije društvo utemeljeno na istinskim demokratskim načelima, treba da budu antifašisti, a ne samo socijaldemokrate. Antifašisti nisu samo socijalisti, oni su i liberali, i demokrati, a naravno ponajviše obrazovani ljudi koji razumiju suštinu razvoja savremenog liberalnog društva i pogubnost mračnih ideologija za cjelokupno društvo, antifašisti su i patrioti, domaćini, i svi ljudi koji žele dobro našoj državi i svim državama koje ne žele imati proces fašizma. Kada stvorimo savremeno liberalno društvo, u potpunosti ćemo uspjeti eliminisati recidive prošlosti i recidive fašizma. Današnji dan, 9. maj se obilježava kao Dan evrope i Dan pobjede protiv fašizmom. Ali, moramo se prisjetiti našeg zadnjeg rata koji je također bio antifašistička borba, dakle, borba protiv fašizma i antidemokratskog, antiliberalnog i zločinačkog djelovanja. Svim građanima Bosne i Hercegovine, Općine Živinice, našim građanima u dijaspori, želim čestitati Dan pobjede nad fašizmom – 9. maj”, rekao je načelnik Samir Kamenjaković.