U petak, 8. marta, u povodu Međunarodnog dana žena, načelnik Samir Kamenjaković je sa članovima Komisije za jednakopravnost spolova, ispred zgrade Općine Živinice, organizovao podjelu ruža i letaka sa porukom “Stop nasilju nad ženama” , kako bi na taj način čestitali Dan žena.

Dakle, svaka žena koja je u tim momentima bila usputni prolaznik je dobila svoju ružu kao znak pažnje na taj poseban dan za nju.

Ali i ove godine akcija “Stop nasilju nad ženama” bila je najvažnija poruka obilježavanja Dana žena.

Cilj akcije “Stop nasilju nad ženama” jeste podizanje svijesti javnosti o važnosti žene u društvu i problemu nasilja nad ženama. U borbi protiv nasilja nad ženama presudno je kažnjavanje počinitelja, ali i pružanje zaštite žrtvama, kako bi mogle početi u potpunosti živjeti bez straha i nasilja.

Prije same podjele ruža, Općinski načelnik je upriličio prijem za članove Komisije za jednakost spolova, gdje je kroz razgovor sa članovima navedene Komisije rezimirao sve ono što je urađeno za osnaživanje žene i njenog položaja u našoj lokalnoj zajednici

Općinski načelnik Samir Kamenjkaović je tom prilikom istakao da je Općina Živinice potpisala Sporazum o saradnji sa Udruženjem Amica Educa na realizaciji projekta „Osnaživanje žena za akcije u zajednici“ koji će se realizirati u periodu 2018. – 2020. godina.
Prema riječima Općinskog načelnika Projektom se žele educirati, osnažiti i motivirati žene sa područja Općine Živinice za ostvarivanje njihovih prava u privatnom životu kao i za poboljšanje njihovog ekonomskog i društvenog položaja.

8. mart je dan kada se širom svijeta obilježava Međunarodni dan žena, dan kada se slave njihova dostignuća i doprinosi u svim oblastima društva.

“Sa Komisijom za jednakost spolova, s kojom smo jutros imali sastnak povodom rezimiranja odnosa lokalne zajednice prema ženama u prošloj godini, željeli smo napraviti jedan mali gest kojim ćemo našim sugrađankama čestitati 8. mart, Dan žena, ispred zgrade Uprave Općine Živinice. U odnosu prema ženama ono što smo mi uradili kao lokalna zajdenica jeste ulaganje u fabrike koje su zapošljavale više od 70% žena, a to su poslovi kompatibilni ženama. Također, smo sa Udruženjem Amica Educa uradili niz radionica i edukacija za žene, te napravili jedan projekat za beskamatno kreditiranje u firmama koje vode žene. Ovo su samo neki primjeri od mnogo urađenih pozitivnih stvari za ženu na području naše Općine. S obzirom da znamo značaj žena kroz historiju, znamo da je spisateljica kriminalističkih romana Agatha Christie dala jedan od najvećih značaja u književnosti, da je nobelovka Maria Curie dala veliki doprinos znanosti, da je Crveni križ osnovala žena Florens Najtingen, znamo kakava nam je poruku i kakav odnos trebamo imati prema ženama. Pozivam sve naše sugrađane da naprave jedan takav odnos, jednu harmoniju u svojim porodicama sa uzajamnim poštivanjem, jer samo tako možemo napraviti stabilnu porodicu, a stabilna porodica je osnov da napravimo bolju državu Bosnu i Hercegovinu”, rekao je načelnik Samir Kamenjaković.

Obavještenje o poništenju postupka javne nabavke za Projekat “Kanalizaciona mreža u Mjesnim zajednicama po Principu M-M” – Općina Živinice.

Sazetak 430-1-3-273-4-18_19

Obavještenje o dodjeli ugovora za Projekat “Kanalizaciona mreža u Mjesnim zajednicama po Principu M-M” – Općina Živinice.

Sazetak 430-1-3-273-5-17_19