Na Velikoj sceni Bosanskog kulturnog centra u Živinicama, u okviru manifestacije “Dani dijaspore”, odigrana je predstava “Američki san”, u izvedbi glumca Elmira Krivalića.

Monodrama “Američki san” je predstava koja je nastala u produkciji Gradskog pozorišta Živinice, čiju režiju potpisuje Dražen Pavlović, dok je scenografiju radio Suad Avdagić.

Radnja predstave je refleksija stanja društva u kojem se nalazimo. Društvo u kojem vlada motiv i želja za boljim životom kojeg vide na zapadu.

Termin “Američki san” podrazumijeva da su svi ljudi stvoreni jednaki sa pravom na život, slobodu i potragu za srećom. Vodeći se tim motivom glavni lik ove monodrame je čovjek koji tokom rata odlazi u inostranstvo u potrazi za boljim životom.

“Američki san je tragikomična ispovijest čovjeka koji je tragajući za osnovnim ljudskim pravima u zemljama Zapada tražio svoj identitet, a vratio se sa traumama koje su ostavile po njega tragične posljedice”, istakao je Elmir Krivalić.

“Ova predstava direktno i bez cenzure govori o problemima današnjice – politike, zdravstva, mita i korupcije, odnosa muškarca i žene, nasilja u porodici, odnosno sukobu tradicionalnog i savremenog. Koristeći crni humor želimo prikazati način na koji se taj čovjek snalazio u novom okruženju”, dodao je Krivalić.

Priča koja je ispričana kroz monodramu “Američki san” predstavlja aktuelnu temu u našem društvu. Naime, zbog nedostatka vjere u budućnost mnogi građani Bosne i Hercegovine ne vide svoju budućnost u ovoj zemlji, te većina razmišlja o odlasku iz domovine. Iluziju savršenog života negdeje daleko od domovine razbija ova predstava.

Općina Živinice je tokom obilježavanja manifestacije Dani dijaspore, te zahvaljujući ovakvim kulturnim projektima koje realizuju živiničani bila centar kulturnih dešavanja u Bosni i Hercegovini.

U Bosanskom kulturnom centru Živinice, prošle sedmice je u sklopu manifestacije Dani dijaspore održana i premijera dokumentarnog filma “Ovo nije hip hop priča”.

Riječ je o prvom dugometražnom dokumentarnom filmu, koji je nastao u Živinicama, a koji prikazuje jedan segment razvoja živiničke underground hip hop kulture koja je počela da se razvija početkom 2000-tih.

Autor ovog dokumentarnog filma koji je prvenstveno namjenjen za mlade je živiničanka Naida Husić, a pokrovitelj je načelnik Općine Živinice Samir Kamenjaković.

Dokumentarni film “Ovo nije hip hop priča” je priča o Živinicama i o tri generacije mladih umjetnika koji promiču oblik alternativne urbane kulture.

Film nastoji kroz priču članova grupe High Berry Crew i grupe Witnesses Of Brutality, te ostalih aktera hip hopa u Živinicama koji cjelokupno predstavljaju „Mrawinjak ekipu“, predstaviti samo jedan dio priče kada je u pitanju živinički hip hop.

Sredinom 2000-tih skupina mladih ljudi u stambenom kontejneru formiraju improvizovani muzički studio pod nazivom „Studio kontejner“ te se u okviru toga formira „Studio kontejner family“ ekipa, skraćeno „SKF“.

Pomenuta rep skupina se kroz svoju muziku i tekstove ponajviše bavila socijalnim temama, kroz koje su mlađi reperi pokušavali da kanališu svoj bijes i nezadovoljstvo cjelokupnim tadašnjim stanjem u gradu i državi.

Uslovi za rad u studiju često nisu zadovoljavali minimalne tehničke kriterije za snimanje i kvalitet tona, ali uprkos svemu aktivno se radilo na stvaranju nove muzike koja je bila najviše popularna kod mladih ljudi, koji su u to vrijeme kroz hip hop vidjeli način da izraze svoje stavove i svjetonazore.

Već 2008. godine pojavljuju se High Berry Crew sa svojim demo albumom „Knjiga života“ koji je odlično prihvaćen, te počinje da se sluša i izvan Živinica.

Zbog veće dostupnosti interneta i tehnologije koja je sve to pratila, muzika se mnogo lakše prenosila i dijelila, te je na taj način bila dostupnija široj publici.

High Berry Crew 2009. godine ostvaruje kontakte i saradnju sa drugim rep izvođačima širom Bosne i Hercegovine.Te iste godine izlazi i njihov drugi demo album Classic Shit + mixtape koji je bio na dva CD-a sa ukupno trideset pjesama koje ubrzo potom postaju popularne ponajviše zbog raznolikosti tema.

Pored High Berry Crew, u Živinicama 2012. godine formira se i ekipa WOB (Witnesses Of Brutality) koji su krajem te iste godine izdali svoj prvi demo album pod nazivom „Bijesom protiv svijeta“.
U pomenutom demo albumu ponajviše su bile prisutne socijalne teme, u okviru kojih se nastojala iznijeti kritika iz perspektive mladih ljudi koji su se osjećali zatočeno u učmalosti mentaliteta i kolektivne svijesti svog okruženja.

Stihovi pjesme Slika današnjice su direktno ukazivali na zasićenost i preopterećnost mladih ljudi prošlošću te nedostatku bilo kakve vizije budućnosti kada je u pitanju Bosna i Hercegovina čija je sadašnjost zatočena u nikad završenoj priči o tranziciji.

„Mrawinjak ekipa“ skraćeno MWK je na neki način okosnica cijele priče i trenutno su najaktivniji kada je u pitanju stvaranje novog zvuka žutogradskog repa.
MWK ekipa je zadržala fokus na socijalnim temama, ali sa potpuno novim, snažnijim ritmom.

Nakon premijere filma, članovi WOB i MWK ekipe priredili su i polusatni nastup u velikoj sali BKC-a.

Svi zainteresovani film mogu pogledati na sljedećem linku