Općinski načelnik Samir Kamenjaković je u petak na Gradskom Bulevaru u Živinicama, uz vatromet, muziku uživo i druženje sa Djeda Mrazom, svečano zatvorio manifestaciju Dani dijaspore pod nazivom “Ovo je moja zamlja i moj grad”.

Povodom zatvaranja manifestacije u petak, u večernjim satima, je na Gradskom bulevaru bilo upriličeno druženje za sve građane. Svi prisutni su uživali uz muziku uživo, vatromet i tople napitke, a oni najmlađi su uz druženje sa Djeda Mrazom imali nezaboravno veče.

Općinski načelnik se obratio svim prisutnim. Kroz svoj govor je istakao značaj manifestacije Dani dijaspore, te svima poželio sretne novogodišnje praznike. Također se zahvalio svojim saradnicima koji su podržali njegovu ideju i doprinjeli tome da se manifestacija Dani dijaspore tradicionalno održava već tri godine, kao i svima koji su svojim učešćem i dolaskom uveličali ovu manifestaciju.

Nakon govora koji je održao, načelnik Samir Kamenjaković se obratio prisutnim mališanima, te im odao tajnu da je samo zbog njih Djeda Mraz stigao u Živinice prije Nove godine. Dolazak Djeda Mraza je bilo posebno iznenađenje za mališane. Djeda Mraz je uz asistiranje “vilenjaka” načelnika Samira Kamenjakovića podijelio paketiće djeci koja su došla da bi ga vidjela.

Spektakularni vatromet, u kojem su svi prisutni mogli da uživaju, označio je kraj manifestacije Dani dijaspore 2018. godine.

Manifestacija “Dani dijaspore” je vid promovisanja kapaciteta lokalne samouprave i države Bosne i Hercegovine ne samo kada je u pitanju ekonomski segment i ulaganje u poslovni ambijent, već kada je u pitanju kulturna i umjetnička razmjena i saradnja sa iselljeništvom.

U okviru manifestacije Dani dijaspore u Živinicama su upriličeni mnogobrojni sadržaji koji su imali za cilj očuvanje identiteta svih bosanskohercegovačkih naroda.

“Dani dijaspore” je manifestacija koja ima za cilj povezati lokalnu zajednicu sa iseljeništvom, s ciljem unapređenja komunikacije, saradnje i kreiranje boljeg poslovnog ambijenta za inostrana ulaganja.

Ovogodišnja manifestacija je bila obogaćena sadržajnim programom od kulturnih, sportskih, obrazovnih, ekonomskih, edukativno – poslovnih događaja, bazarni dani, dan mladih. Učešće su uzeli mnogobrojna udruženja, nevladine organizacije, predavači, stručnjaci i kulturni radnici iz dijaspore, kao i iz Bosne i Hercegovine.

Održana su mnoga izlaganja i panel diskusije značajnih imena iz Bosne i Hercegovine i dijaspore. Takođe je održana likovna kolonija, veče folklora i sevdaha.

Općina Živinice je potpipsala Memorandum o saradnji u oblasti iseljeništva sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice u cilju potrebe iseljeništva za jačom interakcijom i povezanošću sa jedinicama lokalne samouprave i uključivanje u lokalni razvoj iste.

Uz dobru svirku tuzlanskog benda TNT fenomenalno veče je privedeno kraju. Za sve građane ovakav jedan događaj je bio osvježenje u hladnim zimskim danima, nešto jedinstveno što je pomjerilo gradsku rutinu u Živinicama.

Načelnik Općine Živinice Samir Kamenjaković je već tradicionalno tokom novogodišnje noći obišao dežurne službe u Živinicama – Službu hitne medicinske pomoći, Policijsku stanicu, RTV Živinice i Vatrogasne jedinice Živinice i Đurđevik.

Dežurne službe imaju značajnu ulogu u zaštiti sigurnosti i zdravlja građana tokom cijele godine, a posebno u toj novogodišnjoj noći.

S obzirom na to, načelnik Samir Kamenjaković je dežurnim ekipama, koje brinu o sigurnosti građana, zahvalio na njihovoj nesebičnoj brizi poželivši im da imaju što manje posla u novogodišnjoj noći, ali i tokom cijele godine.

Tom prilikom je Načelnik svim zaposlenim u dežurnim službama čestitao Novu 2019. godinu sa željom da im ona bude sretnija i uspješnija od “stare”.