projekti-1

Info centar za mlade

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
INFORMACIJA
vijesti, oglasi, konkursi...
EDUKACIJA
trening, projekti, radionice...
ZAPOŠLJAVANJE
usluge, savjeti, pomoć, CV...
DOKUMENTI
zakon o mladima

savjet3

sms-provjera

facebook
Općina Živinice
na facebooku
tv zivinice
TV Živinice
lokalna televizija
zivinice.ba
Živinice.ba
nezavisni portal
logo-best
Best portal
Živinice

Upriličen prijem povodom pravoslavnog Božića

10012018 3Povodom pravoslavnog praznika Božića, načelnik Općine Živinice Samir Kamenjaković upriličio je prigodan prijem za svoje sugrađane pravoslavne vjeroispovijesti.

Prijemu su pored Općinskog načelnika Samira Kamenjakovića prisustvovali i predsjedavajući Općinskog vijeća Hamdija Numanović, sveštenik u Sabornom hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli Miloš Trišić i glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Živinice Sedin ef. Karić.

 

Općina Živinice nastoji svake godine upriličiti blagdanske prijeme za sve tri konfesije koje egzistiraju na području Općine, te na taj način promovira kulturu dijaloga i suživota.

“Evo, moramo kazati tradicionalno Živinice održavaju sve blagdane svih vjera koje gravitiraju u Općini Živinice. Ono što je najljepše što mi imamo to je različitost, ta različitost vjerskog i kulturnog dijela se mora nadograđivati, i na ovakav način njegovati. Mi moramo poslati jasne poruke da smo multietnična sredina da želimo da živimo zajedno i ovo su najljepši susreti kada su u pitanju održavanje blagdana. Božić je obiteljski blagdan, oni su sa svojim obiteljima proveli i proslavili Božić. Danas su ovdje svi zajedno i evo vide se prvi puta nakon Božića. Danas je također i Srpska nova godina tako da smo iskoristili priliku da objedinimo sve to zajedno u jedno druženje. Danas, kao i do sada, iz Živinica ide poruka da smo multietnična sredina, da želimo da gajimo različitost i međuljudske odnose i da budu najjači na našoj kako u našoj lokalnoj zajendici, tako i u našoj državi Bosni i Hercegovini, i kompletnoj ex Jugoslaviji.” istakao je Načelnik Samir Kamenjaković.

Prisutnima se obratio i sveštenik u Sabornom hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli Miloš Trišić koji je ovom prilikom izrazio veliko zadovoljstvo zbog prijema i lijepog druženja kako za ovaj vjerski praznik tako i za druge vjerske praznike koje Općina Živinice obilježi na ovakav način.

“Ovo je jako lijepa slika praznika i različitosti koja pokazuje da mi ovdje u Živinicama sve vjerske praznike proslavljamo svi zajednički i skupa, onako kako sleduju po kalendaru.”

Nit koja povezuje sve tri konfesije su etički kodeks, ljubav i briga prema bližnjem, jer samo zdravi međuljudski odnosi mogu graditi zdravo društvo i zdravu zajednicu.

Prema riječima glavnog imama Sedina ef. Karića koji je uz čestitke za pravoslavni Božič istakao i da je važno da ljudi koji žive zajedno na jednom mjestu i dijele jedan prostor i jedno vrijeme, da dijele i međusobnu radost, jer radost jednih, radost je i drugih.

“Svom prijatelju Milošu i vama koji ste došli uljepšali ste ovaj dan u ovoj Općini na način da smo zajedno tu, da dijelimo radost, znači međusobnu radost, vaša radost je i naša radost i želimo i sa druge strane da tako osjećate, da kada se mi radujemo da to bude i vaša radost. Bit ćemo spremni da zajedno i tugujemo u tuzi, da dijelimo jedan prostor, jedno vrijeme. Bog samo zna zašto živimo baš u ovom vremenskom periodu. Na nama je da tragamo za tim smislom i da opravdamo svoje postojanje baš na ovom prostoru i u ovome vremenu. Islamska zajednica će apsolutno uvijek pokazati razumijevanje i pomoći će onoliko koliko naše mogućnosti dozvoljavaju. Ja vam želim da svake godine budete sve sretniji, zadovoljniji i kazat ćemo rahatniji, a mi kao ljudi ćemo se pomagati na način da taj rahatluk jedan drugome obezbijedimo i u njemu ako Bog da, da uživamo. Želim vam dugog života, da budete zdravi i živi, i ako Bog da veseli.” kazao je ef. Karić

10012018_3_thumb.jpg10012018_3.jpg10012018_4.jpg10012018_5.jpg10012018_1.jpg10012018_0.jpg10012018_2.jpg10012018_6.jpg

Kontakt

Općina Živinice
home iconUl. Alije Izetbegović br.28
      75270 Živinice
      Bosna i Hercegovina

phone-icon-43223 +387-35/743-301; 035/743-303,
fax-icon +387-35/772-125
url www.opcinazivinice.ba
Mail  Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.