projekti-1

Info centar za mlade

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
INFORMACIJA
vijesti, oglasi, konkursi...
EDUKACIJA
trening, projekti, radionice...
ZAPOŠLJAVANJE
usluge, savjeti, pomoć, CV...
DOKUMENTI
zakon o mladima

savjet3

sms-provjera

facebook
Općina Živinice
na facebooku
tv zivinice
TV Živinice
lokalna televizija
zivinice.ba
Živinice.ba
nezavisni portal
logo-best
Best portal
Živinice

Otvorena manifestacija "Dani dijaspore" Živinicama

25122017 11Jučer je svečanim otkrivanjem ploče porodičnog stabla “Bosanska dinastija Kotromanića” u Živinicama otvorena tradicionalna manifestacija “Dani dijaspore”.

Općinski načelnik Samir Kamenjaković je jučer, sa profesorom Jusufom Beridanom i predstavnikom građana Općine Živinice u dijaspori Harisom Halilovićem, svečano otkrio ploču porodičnog stabla “Bosanska dinastija Kotromanića” autora prof.dr. Envera Imamovića, koja je postavljena na zgradi Općine, čime je oficijelno počela manifestacija Dani dijaspore koja se u Općini Živinice odražava već drugi put.

Nakon održanog historijskog časa koji je održan ispred zgrade Općine, upriličen je svečani defile orkestra Limene glazbe, zatim su mnogobrojni građani Živinica imali priliku pogledati izložbu slika sa Likovne kolonije Živinice 2017. i izložbu rukotvorina starih zanata sekcije “Žene za tradiciju˝, te uslijedilo je i svečano otvaranje manifestacije "Dani dijaspore".

Manifestacija je počela intoniranjem himne BiH koju su odsvirali učenici Osnovne muzičke škole Živinice. Nakon toga, prisutnima se obratio Općinski načelnik Samir Kamenjaković koji je poželio dobrodošlicu, te govorio o značaju održavanja "Dana dijaspore".
Prisutnima se obratio i predstavnik dijaspore Haris Halilović koji je također govorio o značaju ove manifestacije. Nakon obraćanja načelnik Samir Kamnejaković uručio je zahvalnicu glumcu Arminu Omeroviću za podršku projektu ,,Upalimo svjetlo u kulturi" od Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti koja je sinoć također zvanično predstavljena građanima Općine Živinice.
Zatim su dodijeljene nagrade za najbolju rodoljubivu pjesmu živiničkim pjesnikinjama Marici Ferhatbegović i Belmi Ramić.

Posjetitelji su nakon toga mogli uživati u bogatom kulturnom programu u velikoj sali BKC-a.
Program je nastavljen uz veče folklora i sevdaha gdje su se pristnim gostima, u svojim predivnim tradicionalnim nošnjama, predstavili članovi KUD Živinice, KUD Modrački mornari iz Šerića, te UG Sazlije Živinice, a nakon toga za za sve posjetitelje manifestacije bilo je je upriličeno i ugodno druženje uz koktel.

Dani dijaspore su humana manifestacija, koja pored promicanja kulturnih vrijednosti i povezivanja ljudi može biti i jak temelj za ekonomski razvoj prije svega lokalne zajednice, a ponajviše države Bosne i Hercegovine. Ovogodišnja manifestacija za cilj ima i ukazati važnost očuvanja tradicije, identiteta i jezika koji su vezivno tkivo jednog naroda, o čemu su u izjavama za medije govorili i Općinski načelnik Samir Kamenjaković, te Haris Halilović.

”Današnjim otvaranjem manifestacije “Dani dijaspore” mi slobodno možemo kazati da su Živinice centar svijeta. Zato što danas ovdje u Živinicama zajedno sa nama imamo prisutne ljude iz dijaspore koji su iz Evrope, Amerike, Kanade, Australije, većina njih se odazvala i podržala “Dane dijaspore”. Mi smo danas stavili fokus na očuvanje bosanskog maternjeg jezika i kulture bosanskohercegovačkih naroda. Idemo ka očuvanju identiteta bosanskohercegovačkih naroda koji žive u svim dijelovima svijeta. Danas smo također otvorili i postavili ploču sa stablom Kotromanića. Ona pokazuje da je bosanska država postojala prije 1.200 godina, imala je svog kralja, svoju dinastiju, svoj novac i bosanski jezik. Dakle, nakon 1.200 godina postojanja bosanskog jezika ponovo imamo u ovoj državi koju smo stvorili i krvlju platili ponovo naš bosanski maternji jezik koji trebamo gajiti i mi odavde iz Živinica šaljemo jednu jasnu poruku u vezi sa tim. Pet dana programa koji smo planirali bit će ispunjen različitim kulturnim, sportskim i privrednim temama, uz predavanja i panel diskusije na kojima će biti akcenat na očuvanju maternjeg bosanskog jezika.” istakao je načelnik Samir Kamenjaković

Haris Halilović-potpredsjednik Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine, predsjednik saveza dopunskih škola Bosne i Hercegovine u svijetu sa sjedištem u Štutgartu i bivši generalni konzul BiH u Štutgartu istakao je veliko zadovoljstvo zbog ove manifestacije i prilike da u svom rodnom gradu može da učestvuje u svim njegovim segmentima društvenog života ma gdje god on živio i radio.

“Već više od dvadeset godina dijaspora Bosne i Hercegovine, zapravo građani BiH koji žive izvan granica Bosne i Hercegovine su zapostavljeni od strane države Bosne i Hercegovine, tako da Dani dijaspore koji se već drugi put održavaju u Općini Živinice, nama puno znači. Dakle, ljudi koji žive izvan granica Bosne i Hercegovine, a njih je prema zvaničnim podacima trenutno više od dva miliona, dakle dva miliona građana Bosne i Hercegovine postaju svjesni da država Bosna i Hercegovina mijenja svoj odnos i nadam se da će uskoro doći vrijeme da se država Bosna i Hercegovina neće “maćehinski” odnositi prema više od dva miliona svojih građana. Izuzetno mi je drago što je to krenulo sa lokalnog nivoa, dakle sa područja općine koja i posjećuju oni koji su otišli daleko od svojih rodnih krajeva, svojih gradova i sela, ili drugih naselja u kojima su živjeli. Nadamo se da će Bosna i Hercegovina posebno lokalne zajednice u budućnosti imati i više koristi, mada, ne volim taj izraz “koristi”, od svojih građana koji nisu danas tu ili nisu stalno tu. U Bosni i Hercegovini mislim nisu do kraja svjesni da je dijaspora Bosne i Hercegovine još uvijek netaknuti rudnik zlata Bosne i Hercegovine, da je Bosna i Hercegovina po ljudima koji žive izvan nje već, ne na putu, već u svim euroatlanskim i svim drugim evropskim integracijama za kojima stremi naša domovina. Mislim da je krajnje vrijeme da se otarasimo svih podjela, pa i podjela na nas ovdje i nas tamo, misleći na ljude koji žive u Bosni i Hercegovini i one koji su iz Bosne i Hercegovine, a žive izvan Bosne i Hercegovine. Ja mislim da u našoj Općini Živinice, ne postoji familija koja nema člana koji je trenutno član dijaspore Bosne i Hercegovine. Smatram da će u budućnosti Bosna i Hercegovina imati, posebno lokalne zajednice, još veće koristi od dijaspore Bosne i Hercegovine i da će to uvezivanje značiti dosta na ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine, nadam se da će se ovdje neke zakonske prepreke brzo promijeniti i da će sve više ljudi koji žive izvan Bosne i Hercegovine u tzv. dijaspori ulagati u Bosnu i Hercegovinu, jer mi Bosanci i Hercegovci, građani Bosne i Hercegovine smo poznati da se dobro integrišemo u strana društva. Većina građana u dijaspori riješila je svoje egzistencijalne probleme i dolazi vrijeme kada bi mogli i pomoći onima koji su ostali u Bosni i Hercegovini.”

Prvi dan manifestacije "Dani dijaspore" je protekao u ugodnom i lijepom druženju, a manifestacija se nastavlja sve do petka.

Danas će u plavoj sali BKC Živinice, sa početkom u 16 sati, biti održano izlaganje na temu “Bošnjačka dijaspora” - dr. Esnaf Begić i panel diskusija na temu “Unapređenje lokalnog ekonomskog razvoja kroz zajedničku saradnju sa dijasporom”. Panelisti će biti Općinski načelnik Samir Kamenjaković sa saradnicima, predstavnici poslodavaca Općine Živinice, zatim predstavnici dijaspore: Haris Halilović, Fahrudin Umihanić, Mirsad Puzić i Esad Puzić, te ispred USAID-ovog projekta „Jačanje uloge dijaspore u ekonomskom razvoju BiH“ šef projekta Sanjin Arifagić, a u ime grupacije „Naša perspektiva“, predsjednik Armin Alijagić. Tom prilikom oni će predstaviti programe podrške investiranju bh. dijaspore uključujući program bespovratnih sredstava za kvalifikovana preduzeća kao i programe tehničke i savjetodavne pomoći.
Nakon panel diskusije biće upriličena prezentacija i degustacija tradicionalnih bosanskih jela od predstavnika Udruženja PREC Živinice. Također, u 18 sati i 30 minuta, u velikoj sali BKC-a održat će se Tribina na temu “Bosna i Hercegovina u Srcu”, na kojoj će govoriti General Armije RBIH Atif Dudaković i Muderris Pukovnik Armije RBIH Nezim Halilović.

Manifestacija se nastavlja i u srijedu 27. decembra u plavoj sali BKC-a, sa nekolko zanimljivih sadržaja. U 10 sati i 30 minuta planirano je otvaranje “Dječije likovne kolonije” Živinice, u 16 sati i 30 minuta predavanje na temu “Očuvanje maternjeg jezika i identiteta građana BiH u dijaspori” o čemu će govoriti Haris Halilović, Bašić Kemal, Husein Redžić i Suad Bešlić. Nakon toga biće premijerno prikazan projekat učenika JU Gimnazija Živinice Film “Kultura i historija u rukama mladih”, te predstavljena prvonagrađena priča na Susretima Zija Dizdarević 2017. autora Ervina Mujabašića. Za 18 sati planirana je izložba slika “Dječije likovne kolonije” Živinice, a u 18 sati i 30 minuta biće upriličena Novogodišnja bajka i podjela paketića.

Za četvrtak, u 13 sati, planirana je posjeta Streljačko sportskom klubu Konjuh Živinice u Ciljugama, gdje će svi prisutni imati priliku upoznati se sa njihovim radom i aktivnostima koje oni provode. Zatim, istog dana, u Sportskoj dvorani Živinice, sa početkom u 16 sati, održat će se Revijalni malonogometni turnir u kojem će učešće uzeti četiri ekipe - ekipa dijaspore, ekipa privrednika, ekipa novinara i reprezentativaca BiH i ekipa Općine Živinice. Svoj dolazak na turnir su najavili Samir Memišević, Amar Suljić, Adnan Šećerović, a od penzionisanih igrača Vlatko Glavaš i Almedin Hota. Doći će također i Osman Hadžikić, aktuelni igrač Austrije i bit će jedno iznenađenje, a to ćemo ostaviti za četvrtak.
Nakon turnira u plavoj sali BKC-a biće upriličena je večer za mlade.

Za petak 29. decembra, kada se završava manifestacija Dani diajspore, planirana je posjeta Planinarskom društvu „Drenik“ Živinice, gdje će se upriličiti druženje uz ručak i tople napitke, te uručivanje zahvalnica istaknutim učesnicima manifestacije „Dani dijaspore“. Prijevoz je obezbjeđen za sve zainteresirane građane, a polazak je ispred zgrade Općine Živinice u 12 sati i 45 minuta.

Ovom prilikom pozivamo sve građane Općine Živinice da svojim prisustvom uveličaju ove događaje i uživaju u planiranom programu.

25122017_11_thumb.jpg25122017_32.jpg25122017_14.jpg25122017_17.jpg25122017_27.jpg25122017_15.jpg25122017_25.jpg25122017_3.jpg25122017_12.jpg25122017_37.jpg25122017_40.jpg25122017_22.jpg25122017_33.jpg25122017_47.jpg25122017_11.jpg25122017_34.jpg25122017_35.jpg25122017_29.jpg25122017_16.jpg25122017_24.jpg25122017_28.jpg25122017_46.jpg25122017_38.jpg25122017_6.jpg25122017_18.jpg25122017_44.jpg25122017_36.jpg25122017_8.jpg25122017_13.jpg25122017_43.jpg25122017_31.jpg25122017_39.jpg25122017_2.jpg25122017_19.jpg25122017_45.jpg25122017_26.jpg25122017_5.jpg25122017_9.jpg25122017_7.jpg25122017_41.jpg25122017_1.jpg25122017_21.jpg25122017_42.jpg25122017_20.jpg25122017_30.jpg25122017_23.jpg25122017_4.jpg

Kontakt

Općina Živinice
home iconUl. Alije Izetbegović br.28
      75270 Živinice
      Bosna i Hercegovina

phone-icon-43223 +387-35/743-301; 035/743-303,
fax-icon +387-35/772-125
url www.opcinazivinice.ba
Mail  Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.