projekti-1

Info centar za mlade

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
INFORMACIJA
vijesti, oglasi, konkursi...
EDUKACIJA
trening, projekti, radionice...
ZAPOŠLJAVANJE
usluge, savjeti, pomoć, CV...
DOKUMENTI
zakon o mladima

savjet3

sms-provjera

facebook
Općina Živinice
na facebooku
tv zivinice
TV Živinice
lokalna televizija
zivinice.ba
Živinice.ba
nezavisni portal
logo-best
Best portal
Živinice

Posjeta ekipe filma “SAZ” Općinskom načelniku

16052017 10U zgradi Općine Živinice upriličen je prijem za predstavnike ekipe koja radi na snimanju filma “Saz”. Naime, radi se o projektu kojeg finansira njemačko - francuska televizija koja je namijenjena isključivo za kulturna dešavanja. Prijemu su prisustvovali Petra Nachtmanova, glumica i muzičar iz Berlina, Tea Mikić, prevodilac i muzičar porijeklom iz Banja Luke koja trenutno živi i radi u Berlinu, Stephan Talneau, režiser i kamerman, te Florent Chaintiou, tonac.

Također, prijemu je prisustvovao i predsjednik udruženja sazlija “Sevdah” iz Živinica Selmir Šljivić koji je organizovao posjetu ekipe iz Berlina Općini Živinice u nadi da sazom povežu ljude različitih kultura iz raznih država.

 

U razgovoru sa Općinskim načelnikom Samirom Kamenjakovićem predstavnici njemačko - francuske televizije su ispričali kako su došli na ideju da posjete Općinu Živinice.

Režiser Stephan Talneau došao je na ideju da snime film o sazu, te su prilikom istraživanja o državama u kojima se svira saz na youtube kanalu pogledali video zapis udruženja sazlija “Sevdah” Općine Živinice,.

Petra Nachtmanova, glumica i muzičar iz Berlina kontaktirala je Selmira Šljivića, predstavnika pomenutog udruženja, te došla sa svojom ekipom kako bi se bolje upoznala sa tradicijom i kulturom naše Općine. Ona će igrati glavnu ulogu u filmu “Saz” te na taj način predstaviti najljepše tradicionalne destinacije iz Živinica.

Film “Saz” će prikazati kulture, običaje i tradiciju država u kojima se svira saz, a Općina Živinice je prva koju su posjetili kako bi prikupili materijal za snimanje filma, kojeg će finansirati njemačko - francuska televizija. Prilikom posjete, predstavnik udruženja sazlija u Živinicama Selmir Šljivić će voditi predstavnike njemačko - francuske televizije na sve zanimljive destinacije na području naše Općine kako bi zabilježili najljepše priče iz Živinica.

Petra Nachtmanova je na prijemu svirala i pjevala tursku pjesmu na sazu, te istakla da je posebno zadovoljstvo doći u Bosnu i Hercegovinu i da planira doći ponovo jer je osjetila duh tradicije i sevdalinke koju ne može osjetiti samo gledanjem putem interneta.

“Naš projekat se zove projekat “Saz” i film se zove “Saz” film, ja sviram na turski saz i imam projekte da učim razne kulture koje se sviraju na sazu. Živinice imaju jedno jako dobro udruženje “Sazlije”. Ja sam gledala na youtube to udruženje i rekla ekipi da želim u Živinice. Ovdje ćemo snimiti bosansku kulturu saza i da pokažemo drugim kulturama visoko kvalitetnu kulturu sviranja saza u Živinicama. Velika čast mi je raditi projekat u Živinicama, a osim Živinica planiramo posjetiti druge strane Balkana, Tursku, Azerbejdžan i istočni Iran.” rekla je Nachtmanova.

Općinski načelnik im se zahvalio na posjeti te Petri uručio na poklon jedan stećak koji predstavlja dio tradicije Općine Živinice. Također, istakao je da će Općina Živinice i dalje stojati na raspolaganju udruženju sazlija Općine Živinice, ali također i podržavati sve projekte vezane za Općinu Živinice a u saradnji sa ljudima koji ne žive u Bosni i Hercegovini.

”Želim prvo da se zahvalim gospođici Petri koja je izabrala Živinice kao destinaciju snimanja svog dokumentarnog filma. Ono što me posebno raduje što ljudi prepoznaju izvan države Bosne i Hercegovine vrijednosti naših građana i našeg truda i rada. Prije svega želim kazati da za Bosnu i Hercegovinu kompletno i za naše područje Općine Živinice saz nije samo instrument, saz je tradicija i ljubav koja je trajala, koja traje sada i koja će trajati u budućnosti. Mi u Općini Živinice imamo udruženje sazlija “Sevdah” koje podržavamo i pratimo njegov rad i mislim, da se nije osnovalo udruženje sazlija, da saz ne bi imao ovako jak značaj i na našoj teritoriji Živinicama, državi Bosni i Hercegovini pa i šire kao što vidimo u ovom filmu. Ono što me posebno raduje je to da je udruženje sazlija Općine Živinice jedno od dva ili tri na Balkanu koje postoje i vidimo da u udruženju sazlija imamo i mladih snaga, mladih ljudi koji žele svirati saz. Iz tog razloga Općina Živinice će i dalje stojati na raspolaganju udruženju sazlija i podržavati ovakve projekte i nadam se da će ovakvih stvari osim saza i kulture biti i u budućnosti prepoznatljivo kada je u pitanju Općina Živinice, od strane ljudi koji ne žive u Bosni i Hercegovini.” rekao je načelnik Samir Kamenjaković.

Udruženje sazlija općine Živinice “Sevdah” će zajedno sa ekipom iz Berlina raditi na još nekoliko raznih projekata, a sve u cilju pozitivnog predstavljanja naše države.

16052017_10_thumb.jpg16052017_115.jpg16052017_13.jpg16052017_5.jpg16052017_8.jpg16052017_3.jpg16052017_7.jpg16052017_10.jpg16052017_4.jpg16052017_12.jpg16052017_1.jpg16052017_11.jpg

Kontakt

Općina Živinice
home iconUl. Alije Izetbegović br.28
      75270 Živinice
      Bosna i Hercegovina

phone-icon-43223 +387-35/743-301; 035/743-303,
fax-icon +387-35/772-125
url www.opcinazivinice.ba
Mail  Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.